Školní družina

Kavárnička – 23. listopad 2015

První kavárnička letošního školního roku proběhla 23. 11. 2015 v duchu tvoření adventních věnců. Nesešlo se nás mnoho, ale přesto si všichni přítomní užili tvoření vlastního adventního věnce. Následující fotky svědčí o tom, že máme šikovné nejen děti, ale i rodiče.

Lampionový průvod – 6. listopad 2015

Lampionový průvod jsme si naplánovali na 6. 11. 2015. Letos nám počasí vyšlo. Vyrazili jsme v 15,30 hodin na Rekovice. Tam jsme si opekli špekáčky a už se stmívalo. Vyrazili jsme s rozsvícenými lampiony ke škole, odkud jsme se odebírali s dobrou náladou k domovům.

Drakiáda – 7. říjen 2015

Letos probíhala drakiáda 7. 10. 2015 pod názvem Po stopách draka Mraka. Děti se rozdělily do skupin a plnily úkoly. Za každý splněný úkol dostalo družstvo část draka, kterého v cíli všichni sestavili.

Ve druhé části jsme pouštěli draky. Všem se drakiáda líbila a už se těší na příští rok.

Halloweenský výlet školní družiny do ZOO – 1. listopad 2014

V sobotu 1. 11. 2014 pořádala ZOO Ostrava akci – Halloween v ZOO. Neodolali jsme a nabídku jsme využili. Na vlakovém nádraží se nás sešlo dvacet sedm. Cestou tam vládla dobrá nálada. Děti se těšily nejen na zvířata, ale také na dlabání dýní.

V poledne jsme začali naši pouť zoologickou zahradou obědem. S plnými bříšky jsme pozorovali zvířata, kochali se příjemnou přírodou kolem nás. U pavilonu opic na nás čekaly dýně. Každé dítě se vrhlo na dlabání a vyřezávání dýně. Na fotkách je jasné, jak se to dětem povedlo. Poté jsme pokračovali v prohlídce ZOO, až jsme se dostali ke slonům. Dlouho jsme obdivovali dvě malá slůňátka. Před pavilonem jsme rozsvítili lampiony a zpáteční cestu jsme absolvovali se svými světýlky.

Unaveni, ale spokojeni jsme se vraceli vlakem do Frenštátu. Všem se akce líbila, už se těšíme na příští rok.

Drakiáda – 8. říjen 2014

Fouká vítr , fouká
kde je hezká louka?
dráček s sebou v ruce mrská,
lítat se mu zachtělo,
které dítě by si dráčku,
s tebou hráti nechtělo.

Na středu 8. 10 2014 jsme zorganizovaly Drakiádu, které se zúčastnilo 30 dětí, rodiče, prarodiče, tety, strýcové. Po 15 hodině jsme se odebrali na louku u fotbalového hřiště. V úvodu si všichni užili pouštění draků, u některých jsme měli pocit, že se dotýkají až oblaků. Soutěž o nejvýše letícího draka vyhrál Ondřej Novák, druh místo obsadila Anička Hradilová a třetí místo udělalo velkou radost Vojtovi Špičákovi.

V druhé části drakiády soutěžila družstva proti sobě, družstvo fialových proti družstvu oranžových. Ptáte se: „V jakých disciplínách klání probíhalo?" Tak tedy:

1) ocásky – každému dítěti byl přidělen ocásek z krepového papíru. Kterému družstvu se podařilo nepřijít o co nejméně ocásků, vyhrálo.

2) bažina – přechod přes bažinu po kartonech.

3) vršky – v trávě se poztrácelo 90 vršků, úkolem každého družstva bylo posbírat co nejvíce vršků.

Děti se snažily a chuť vyhrát byla opravdu veliká. 2:1 zvítězilo družstvo fialových, ale sladká odměna neminula ani oranžové.

Z louky všichni odcházeli s úsměvem a s tichou nadějí, že rok rychle uplyne a znovu se zúčastní drakiády.

Za kolektiv ŠD Ing. D. Gajdušková

POSVÍCENÍ

Objasnit dětem ve školní družině pojem posvícení se vychovatelkám povedlo. „Jak to víme?" Děti kreslily posvícenské koláče a zdobení bylo úžasné. Nu, posuďte sami:

KRESLENÍ NA ASFALT

Počasí se konečně umoudřilo a školní družina se vypravila malovat na asfalt. Fantazii jsme nechali proudit a toto je výsledek:

Kavárnička

Ve středu 1. 10. 2014 jsme se v 16.00 hodin sešli s rodiči u kávy, čaje a pohoštění. Tématem našeho setkání byly svačinky našich dětí. Nachystaly jsme ukázky svačinek a o dalších návrzích jsme diskutovali. Povídali jsme si o množství, kvalitě, energetické hodnotě jídla, které si děti nosí ke svačině. A protože víme, že kromě jídla potřebujeme také dostatek tekutin, rodiče měli možnost ochutnat bylinné čaje a posoudit jejich lahodnost.

K čemu jsme vlastně dospěli?

- hladové děti se hůře soustředí, jejich výkon je logicky nižší
- pokud děti jí pravidelně, mají menší chuť na sladké
- důležité je rozložení jídla po celý den, vyváženost cukrů, tuků a bílkovin, děti jsou méně unavené
- pravidelný pitný režim – vhodné jsou bylinkové čaje:

Pro prevenci před nachlazením:

lipový květ 15 g
šípky 35 g
bez černý 15 g

Na čtvrt litru vody 1 čajová lžička, 10 minut nechat louhovat, scedit, pít slazené medem. Při nervových potížích žaludku:

Heřmánek 15 g
podběl 15 g
meduňka 20 g
máta peprná 15 g

Na čtvrt litru vody 2 čajové lžičky, 15 minut louhovat, scedit, 1 šálek ráno a 1 šálek večer. Některé děti neunesou určité požadavky, např. ve škole, nemohou spát, a proto doporučujeme tento čaj:

Chmel 15 g
šípky 15 g
třezalka tečkovaná 15 g
meduňka 25 g
květ pomerančovníku 15 g

Na čtvrt litru vody 2 čajové lžičky, nechat 15 minut louhovat, scedit, pije se jeden šálek ráno a jeden večer.

Toto posezení se nám moc líbilo a zároveň vás zveme na druhou kavárničku, která se uskuteční v lednu 2015.

Za vychovatelky ŠD Ing. D. Gajdušková

Noc s pohádkou – 14. březen 2014

V pátek 21.3. 2014 jsme se v 18.00 hod. sešli, abychom ve školní družině strávili noc s pohádkou.

Nejdříve jsme se posilnili pizzou, poté byla odstartovaná hra se soutěžními úkoly. Rozdělili jsme se do pěti družstev, zvolili si svého kapitána a domluvili si název družstva.

První úkol začínal čtením pohádky, pozornost byla na místě, protože jsme měli uhodnout její název a následně ji nakreslit na velký arch papíru.

Další čtyři úkoly plnila jednotlivá družstva individuálně. Na jednom stanovišti jsme si poslechli pohádku O princezně na hrášku, poté nám paní vychovatelka vysypala 100 hrášků na koberec a my jsme je sbírali bosou nohou do kyblíku.

Na dalším stanovišti jsme dávali dohromady dvojice pohádkových hrdinů. Nepřekvapil nás Křemílek a Vochomůrka ani Štaflík a Špagetka, ale Tipa a Tapa znal málo kdo.

Jedním z nejtěžších úkolů, který na nás čekal, bylo popsání pohádkové postavy tak, aby ji ostatní členové družstva poznali. Bylo těžké předvést Mrazíka nebo Čaroděje Zababu.

Před posledním úkolem jsme si vyslechli pohádku H.Ch. Andersena O děvčátku se sirkami. Pohádka byla smutná a na nás čekal nelehký úkol. Jednou rukou otevřít krabičku se zápalkami, vysypat je a opět zápalky posbírat do krabičky a zavřít ji. U tří úkolů se nám počítal čas, podle kterého paní vychovatelky vyhodnotily vítěze celého soutěžního klanu. Vítězi se staly děti z družstva č. 5.

Zlatým hřebem večera byla stezka odvahy. Našim úkolem bylo najít v láhvích, které byly naplněny různými materiály, tři různobarevné penízky. Cestu slabě osvětlenou svíčkami doprovázely strašidelné zvuky, které v nás vzbuzovaly různé pocity. Podařilo-li se nám najít tři různobarevné penízky, odměnou nám bylo sáhnutí do kouzelného pytlíku s odměnami. Po pravdě řečeno, program byl tak pestrý, že jsme zalehli do svých pelíšků velmi rádi. Ráno na nás čekaly usměvavé paní vychovatelky se snídaní. Nastal čas odchodu do našich domovů. Našim přáním při odchodu bylo, aby se takových nocí konalo více.

Dagmar Gajdušková, Pavla Strnadlová, Andrea Tomšejová, vychovatelky školní družiny

Karneval školní družiny – 14. únor 2014

Dne 14. února 2014 se v odpoledních hodinách konal karneval školní družiny. Děti, které se rozhodly zúčastnit této akce, si celý týden připravovaly masky, s nimiž soutěžily. Dopoledne paní vychovatelky trávily přípravou občerstvení a výzdobou jídelny. V 15.00 hod. se začali scházet rodiče, prarodiče, tety, strýcové a další přátelé školy. Podmínkou pro účast v soutěži o nejlepší masku byla vlastnoruční výroba masky. Nutno podotknout, že masky byly různorodé a nápadité. Mohli jsme spatřit: sněhovou vločku, sněhovou královnu, víly, piráty, rytíře, malíře, princezny a různá zvířata. Aby bylo hodnocení objektivní, vybraly jsme do poroty zástupce z řad rodičů, dětí a vychovatelek. Porota to opravdu neměla lehké, protože všechny masky byly pěkné. Porota nakonec rozhodla takto: Třetí místo obsadily sestry Lipkovy v maskách víl. Druhé místo patřilo rytíři Lukáši Zemánkovi. Jste zvědaví, kdo obsadil první místo?

Byla celá bílá,
nebyla to však víla.
Mávnutím jejího kouzelného proutku,
zmrzne i slza v našem koutku.
Krutou a zlou v pohádce je nazývaná,
námi však hodnou a milou byla shledána.

Sněhovou královnou se na malou chvíli stala Zoe Zářecká. Po promenádě masek dostaly šanci i ostatní děti. Nastal čas her, soutěží a tance. Nejen děti se během karnevalového reje mohly občerstvit chlebíčkem, výbornými buchtami nebo vynikajícími míchanými nealkoholickými nápoji různých barev, chutí a příznačných názvů:

Tajemství delfína Flippa
Pivo Taťky Šmouly
Shake slečny Daisy
Ledové klokánky
Shrekova ústní voda
Valentýnský polibek

Ke všeobecnému veselí jsme přidaly také fotografický koutek, kde probíhalo focení masek, rodičů, párů, skupin.... Po 17. hodině se maškarní rej chýlil ke konci, děti se odmaskovaly a odebraly do svých domovů společně se svým doprovodem. Chtěli bychom poděkovat za finanční podporu Klubu rodičů, který přispěl na nákup odměn pro děti. Již nyní se těšíme na další karneval, který školní družina uspořádá v příštím roce.

Dagmar Gajdušková, Pavla Strnadlová, Andrea Tomšejová
vychovatelky školní družiny

Drakiáda – 4. říjen 2013

Školní družina ZŠ Záhuní pořádala pro rodiče s dětmi Drakiádu. Účastníků bylo sedmdesát a slabší vítr nám plně vynahradilo slunečné počasí, za kterého se dobře soutěžilo i fandilo. Velcí, malí i ti nejmenší běhali s vejci, skákali v pytli a poté vypustili své dračí kamarády, aby vyletěli co nejvýše.

Pavla Strnadlová, vychovatelka ŠD